Vyzkoušeli jsme domácí výrobník sody

sdílet:

Podle společnosti IPSOS 64 % populace pije čistou perlivou vodu pravidelně, alespoň jednou týdně, z toho 30 % každý den. V Česku jsou na ni lidé velmi zvyklí. Za komunismu snad nebylo domácnosti, která by nevlastnila alespoň jeden produkt na výrobu sifonu. Po převratu došlo k jejich útlumu, ale jak to bývá, vše dobré se vrací. A tak novodobým sifonům se nyní říkají výrobníky a staly se hitem. Mezi ty velmi rozšířené patří izraelský SodaStream. 

Princip
Výrobníky domácí sycené vody využívají principů vynalezené Guy Gilbeyem v roce 1903. Přístroje umožňují vyrobit si sodovou vodu (nebo sycený nápoj) z vody z kohoutku a CO2. Pracují tak, že pod tlakem sytí vodu oxidem uhličitým, který je uložen v přetlakové lahvi, čímž jí dodává perlivost. Láhev naplněná vodou je našroubována do výrobníku a stisknutím tlačítka je stlačený CO2 vehnán do vody a voda se tak nasytí. Jakmile dojde k vyprázdnění bombičky je nutná její výměna. Jde tak – pokud nepočítáme vodu – o jediný nutný náklad spojený s výrobou domácí sodovky.

Nám se podařilo jeden takový výrobník otestovat. Konkrétně jsme dostali možnost učinit u SodaStream Spirit bílé barvy (k dispozici ještě v černé a červené variantě), který je možné běžně koupit za 2 200 Kč. Tento produkt byl uveden na trh začátkem letošního roku. Výrobník má oproti jiným vychytávku v podobě automatického uchycení lahve, kterou stačí zasunout a nemusí se tak šroubovat. Zaujme i svým vzhledem a elegantními zaoblenými liniemi, ale hezky popořadě.

Jak zprovoznit
V jednoduchosti je síla. A tímto heslem se řídí také tento výrobník. V balení najdete pouze tři věci – zařízení, tlakovou lahev s CO2 a lahev na přípravu bublinkové vody. Samozřejmě nemůžeme zapomenout na obrazové instrukce pro smontování a bezpečnostní pokyny – návod byste hledali marně. Montáž je velmi snadná a spočívá vlastně pouze ve vložení tlakové lahve s oxidem uhličitým do těla přístroje. Ještě před tím musíte sejmout z ventilu ochrannou fólii a odšroubovat bezpečnostní víčko. Poté ji již vložíte do zad přístroje, zašroubujete, čímž aktivujete CO2 a připravíte k práci.

Jdeme tlakovat
Nyní naplníte přiloženou lahev vodou (její objem je 840 ml) a vsunete do výrobníku zaklopíte, stlačíte a přidržíte tlačítko pro tlakování tak dlouho, dokud nezačne vydávat prskavé zvuky. To je totiž okamžik, kdy má dost, respektive, kdy je lahev plně natlakována. Pokud jste v kontaktu s tímto výrobníkem poprvé, nikde se bohužel tento fakt nedozvíte. Výrobce tak asi spoléhá na intuici spotřebitele a to nám přijde trochu nestandartní. Lahev je nasycena CO2 za 8 sekund. Pokud byste chtěli méně perlivou vodu, potom vám postačí držet tlačítko pro tlakování pouze 4-5 sekund. Perlivost si tak můžete regulovat podle svých potřeb.

Trocha počtů
Kolik dnes stojí voda asi každý ví. Kolik stojí ta perlivá, ví především ti, kteří ji týden, co týden tahají domů. Nebude asi překvapením, že pokud nepočítáme náklady na pořízení výrobníků, tak domácí bublinky vyjdou levněji. To dokazují také čísla. Při ceně 199 Kč za novou naplněnou tlakovou lahev (tu starou odevzdáte) na 80 litrů domácí perlivé vody (záleží, jak hodně ji chcete mít bublinkovanou) vás jeden litr vlastní perlivé vody vyjde na cca 2,6 Kč. CO2 je tak jediným nákladem, nepočítaje vodu. Pokud se ptáte, kde ji vyměnit, potom využijte výměnná míst, kterých je po celé ČR více jak 2 000 a jejich seznam najdete zde www.sodastream.cz/prodejni-mista.

Závěrem
Výrobník SodaStream vsází na design, má velkou marketingovou podporu a lidé ho berou jako další přístroj v domácnosti. To jsou hlavní důvody, proč má takový úspěch. Z technologického hlediska z původního sifonu si vzal to nejlepší a to dále vylepšil. Chválíme zvětšení tlakové lahve a tím odpadávající nutnost neustále měnit bombičky. Velmi dobře si totiž ještě pamatujeme na to, jak často jsme pro ně museli chodit do obchodu a při každé výrobě litru bublinkové vody měnit. Obsluha přístroje je jednoduchá, pokud už nějaký ten litr vyrobíte tak triviální. Vadilo nám však to, že návod je pouze obrazový a nedozvíte se z něj vše a musíte tak trochu zapojit svoji kreativitu – viz jak poznat, že perlivá voda je připravena. Poukázali bychom také na to, že zřejmě kvůli vzhledu je přiložena pouze 840 ml lahev a tak najednou vyrobíte sody méně, než na kolik jste byli zvyklí dříve. Tělo přístroje je vyrobeno z lesklého plastu, který je dobře omyvatelný. Celkově domácímu výrobník perlivé vody SodaStream Spirit nemáme zásadního co vytknout.

(red) Foto: archiv firmy SodaStream

Obrázek uživatele ruzicka

ruzicka